Vyvařování voští

Po sundání medníků je zapotřebí rychle zpracovat rámky, aby nedošlo k jejich poškození zavíječem voskovým. Rámky přebereme a roztřídíme je do jednotlivých kategorií tak, aby byly nachystané na další sezonu ( mezistěny, světlé, žemlové, tmavší medníkové a na vyvaření).

Rámečky na vyvaření jsou ihned zpracovány v zařízení na vyvařování voští. Celé zařízení je z nerezu, skládá se z vany na rozvaření voští a vlastního lisu na vosk. Na rámečky jsou použity speciální kleště, rámečky se nevyřezávají, kleště s rámky se ponoří do vodní lázně a dojde k oddělení voští od rámku. Takto vyvařený rámek je varem vody opláchnut a současně desinfikován, takže je po případném došponování drátku připraven na další použití. Pro delší životnost rámků je výhodné drátkovat rámky nerez drátkem.

Při vyvařování nám vznikne směs kaše vody, vosku a košilek, kterou odebíráme do vedle parou vyhřívaného lisu na vosk, kde dojde působením síly k oddělení vody a vosku od košilek. Získaný vosk je krásně žlutý, bez ohledu na to, zda jsme vyvářeli světlé rámky, nebo černé souše. Za den se v průměru vyvaří okolo 150 kg kvalitního vosku.Navštivte nás na Facebooku