Med

Vlastnosti medu

Med je produkt včely medonosné, která sbírá na květech nebo stromech sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech. Včela nektar obohatí látkami z vlastního těla, pozmění jej ve svém trávícím ústrojí a uskladní v plástech.

Složení medu

V medu jsou obsaženy základní cukry. Cukr hroznový (glukóza), cukr ovocný (fruktóza). Dále bývá zvláště u medů medovicových přítomen trojcukr melicytóza, dále dextriny ( především u medovicových medů). Vysoký obsah dextrinů v medu není na závadu, naopak zpomalují krystalizaci medu a tím zůstává med dlouho tekutý. Med tedy obsahuje jednoduché cukry, které přecházejí bez jakýchkoliv přeměn do tenkého střeva na povrch sliznice, a jsou zde odváděny do krevních vlásečnic a do srdce. Proto se hodí med k rychlému posilnění těžce pracujícího člověka, sportovce, turisty.

Z ostatních látek jsou v medu organické kyseliny: jablečná, vinná a citronová. Přítomnost organických kyselin dodává medu vůni a osobitou chuť. Nedílnou součástí medu jsou minerální látky (soli draselné, vápenaté, hořečnaté, sodné) a stopové prvky ( železo, měď, mangan, kobalt, zinek, jód, fluor, kyselina křemičitá a další).

Druhy medu

Podle původu lze med rozdělit na květový (světlý) a medovicový- (tmavý).

KVĚTOVÝ

Med získává včela na květních a mimokvětních nektariích rostlin. Tento med kromě světlé barvy obsahuje i mnoho bílkovin rostlinného původu. Podle zdroje získání rozlišujeme medy na tzv. DRUHOVÉ MEDY- řepkový, akátový, lipový, pohankový

MEDOVICOVÝ (lesní)

Med vzniká jako vedlejší produkt činností některých mšic. Ty nabodávají listy nebo jehlice stromů, vysávají rostlinnou šťávu a zužitkovávají z ní pro svou potřebu pouze bílkoviny.Zbylou rostlinnou šťávu, velmi bohatou na cukry , vystřikují ve formě kapének na povrch listů nebo jehlic.A právě tyto kapénky sbírají včely jako medovici. Medovicový (lesní) med je tmavý, silně aromatický, obsahuje minimálně bílkovin, ale zato hodně rostlinných silic.


Ceník

Med květový 950 g150 Kč
Med květový 500 g80 Kč
Med pastovaný 950 g150 Kč
Med pastovaný 500 g80 Kč
Med pohankový 950 gVYPRODÁNO
Med medovicový(lesní) 950 g 170 Kč
Med medovicový(lesní) 500 g 90 Kč
Med lipový 950 g160 Kč
Med lipový 500 g85 Kč
Med akátový 950 gVYPRODÁNO

Naše medy splňují normy Český med. Byl nám udělen certifikát VYSOČINA regionální produkt.
Navštivte nás na Facebooku